Wyspy Gili, a szczególnie Gili Meno to istny raj na ziemi. Ani wybrzeże indyjskiej Kerali, nie urok tajlandzkich wysp czy też balijskich plaż – żadne z tych miejsc nie spodobało nam się tak jak Meno. Tu znaleźliśmy to, czego poszukiwaliśmy we wcześniejszych (jak nam się wydawało) miejscach szczęścia. Wyobraźcie sobie plażę z bialutkim piaskiem, przejrzystą wodę, z której rafy koralowe widoczne są gołym okiem. Do tego garstka ludzi, brak jakiekolwiek ruchu kołowego. Jednym transportem na wyspie są bryczki konne, a po wyspie biegają tylko radosne koty, bo nie muszą uciekać przed psami, których tu brak!
==
Wyspa Meno leży w pobliżu wyspy Gili Air, która charakteryzuje się podobnym zrelaksowanym klimatem co Meno, tylko podobno trochę gorsze są tam plaże. Druga sąsiadką wyspy Meno jest Trawangan, która jest bardziej imprezowa i backpackerska. Byliśmy na niej i możemy stwierdzić, że wcale aż tak źle nie jest (w porównaniu do tajlandzkich wysp) ale jak ktoś szuka całkowitego wyciszenia wybór powinien paść na Meno – wyspę gdzie nic się nie dzieje!
==
Wyspa jest na tyle mała, że można ją obejść w godzinę, przejście plażami dookoła zajmuje 5 km. Chociaż to malutka kropka zlokalizowana niedaleko wysypy Lombok, to nudzić się na niej nie sposób. Można zanurkować z dużym prawdopodobieństwem, że zobaczy się żółwie! Dla mniejszych wilków morskich polecamy snorkeling, który był najlepszy jaki do tej pory robiliśmy. Wystarczy odpłynąć kilka metrów od brzegu plaży by znaleźć się w królestwie raf koralowych i kolorowych rybek!
==
By spędzić czas aktywnie można pobiegać czy poćwiczyć jogę. Nie mówiąc już o kąpieli w morzu, w którym woda jest tak przyjemna, że można w niej leżeć całymi dniami. Dla bardziej niecierpliwych organizowane są wycieczki na pobliskie wyspy (Air i Trawangan) na Lombok czy wyspy Komodo. Na wyspie znajduje się tez ośrodek opiekujący się malutkimi żółwiami. Często na wyspie organizowane jest uwalnianie żółwi, które są już w stanie samodzielnie dotrzeć i przeżyć w morzu. Za niewielką dotacją sami także możecie wybrać żółwia i podarować mu wolność :).
==
Wyspa Meno jest najmniej zabudowaną wyspą spośród wszystkich trzech wysp. Nadal można tu zaszyć się na małej plaży gdzie żadne oczy nie spoglądają.
==
My spędziliśmy tu tydzień i o nudzie nie było mowy. Było trochę relaksu, bo jak tu się nie relaksować, gdy dookoła cisza a jedynym dźwiękiem wyrywającym z błogości jest pianie koguta lub od czasu do czasu imana z pobliskiego meczetu 🙂
==
No ale to wszystko mieliśmy przed sezonem turystycznym, niestety (stety) nie wiemy jak wygląda tu sytuacja w trakcie największego oblężenia turystów czyli od czerwca do września. Od lokalnych wiemy, że w tym okresie trudno tu znaleźć nocleg bez wcześniejszej rezerwacji. W czasie gdy byliśmy my (koniec kwietnia 2014) miejsc noclegowych było mnóstwo, można było wybierać, przebierać i negocjować cenę.
==
Co do samych mieszkańców wyspy to widać, że cieszą się wolnością jaką daje im wyspa. Ludzie żyją tu bardzo blisko (nic dziwnego na tak małej wyspie) i rodzinnie. Utrzymują się w większości z rybołówstwa i z turystyki, są bardzo pogodni i uprzejmi w stosunku do turystów. Co najważniejsze nie chcą zmieniać wyspy w drugą Trawangan, by więcej zarabiać. Wielu z nich uciekło tu np. z Lombok, gdzie było dla nich za głośno i za tłoczno.
Życie płynie tu bardzo powoli i leniwie. Ale oto właśnie chodzi, gdy myśli się o raju – prawda? Według Ani jest to idealne miejsce na romantyczną podróż poślubną (hehe 🙂 naszą mieliśmy na romantycznej Islandii).
==
Wszystko brzmi pięknie i kolorowo niczym bajka gdzieś w dalekiej Indonezji. Mamy nadzieję, że tak tu pozostanie jak najdłużej. Że wielkie kurorty będą omijać tę wyspę szerokim łukiem i że będąc w tym miejscu nasi czytelnicy doświadczą tego samego co my. Oby!
==
Informacje praktyczne
Dojazd
Na wyspach Gili nie ma lotniska, można się tu dostać się jedynie łódką. My na wyspy Gili dotarliśmy z Bali. W jednym z biur organizujących wycieczki dostrzegliśmy super niską cenę na łódź z dojazdem z Ubud na Trawangan – mianowicie 400 000 IDR/osobę/w dwie strony (100 zł), przy czym powrót mieliśmy już nie do Ubud, a do Kuty (można wybrać gdzie się chce wrócić). Cena była zadziwiająco niska, gdyż w innych tego typach biurach widzieliśmy ceny za 500 000- 600 000 IDR (120-150 zł) w jedną stronę! Trochę mieliśmy obawy co do tej super oferty, ale cała droga przebiegała ok i jak się okazało płynęliśmy szybką łodzią co zajęło nam tylko 1 godzinę z portu na Bali do portu na Trawangan. Z Trawangan na Meno można dostać się łódką publiczną, która startuje o godzinie 10.30 lub o 16.00 (25 000 IDR/os, 6 zł). Można tez wyczarterować łódź za 300 000/łódkę (75 zł). Na Gili można dostać się także z wyspy Lombok.
==
Nocleg
Meno, chociaż najmniej zurbanizowana ma dosyć bogatą bazę noclegową. W większości są to niewielkie domki pokryte trzciną. Jak sami się przekonaliśmy na portalach typu booking.com nie ma za wiele ośrodków, które można zarezerwować w ten sposób. Większość z nich nie ma stron internetowych i można je zarezerwować jedynie mailowo lub będąc już na miejscu. My dwie pierwsze noce spędziliśmy w My Gili Cottage, który to miał dobre opinie na Trip Advisor. Cena za domek ze śniadaniem, łazienką, bez klimatyzacji (tylko z wiatrakiem) kosztował 250 000 IDR (65 zł). Wszystko było ok, ale w tym domku było potwornie gorąco! Po 2 dniach przenieśliśmy się do Suri Bungalowos (tuż obok), gdzie za domek ze śniadaniem, wi-fi, wiatrakiem, łazienką zapłaciliśmy 180 000 IDR (45 zł). Domki o niebo lepsze, by utrzymać dobrą temperaturę w domku wystarczył nam tylko wiatrak (domek z opcją klimatyzacji, za którą zresztą nie przepadamy kosztował 250 000 IDR). Jeżeli chcecie domki na większym wypasie to i takie się tu znajdą!
Jedzenie
Przy samym morzu znajduje się sporo małych knajpek z przystępnymi cenami. Im dalej od „portu” tym taniej. My polecamy knajpkę Yaya Warung, gdzie za sok owocowy płaci się 10 000 IDR (2,50 zł) a za danie obiadowe około 20 000 IDR (5zł). Uwaga! Niektóre knajpki w godzinach 11-14 zmienią (zwiększają) swoje ceny w menu, gdyż w tych godzinach przyjeżdżają wycieczki z innych wysp. Wystarczy powiedzieć, że jest się „lokalnym” mieszkańcem, a nie z wycieczki i dostaniecie standardowe menu i normalne ceny. Ceny w sklepach są dosyć wysokie. Szczególnie w sklepie znajdującym się przy porcie. W innych mniejszych sklepach znajdujących się w głębi wyspy ceny tych samych produktów są dwa razy niższe. Piwo kosztuje 30 000 – 40 000 IDR (7-10 zł) za butelkę 660 ml , czyli tyle co trzy pyszne świeże soki!
Atrakcje
Wyspa jest rajem dla nurków i amatorów snorkelingu (nurkowanie z maską i płetwami). Dookoła wyspy jest mnóstwo miejsc, gdzie można oddać się nurkowaniu. Cena za jedno nurkowanie (fun dive) to koszt rzędu 35$ (ok. 100 zł). Za wypożyczenie maski i płetw ceny wahają się od 25 000 do 35 000 IDR (między 6 a 7 zł). Organizowane są także rejsy snorkelinogowe, ale są one stosunkowo drogie patrząc na ceny nurkowań. Za 2 godzinny rejs ze snorkelingowym nurkowaniem płaci się 300 000/osobę (75zł). Na wyspie można wypożyczyć także rowery.
Pogoda
Przez cały tydzień mieliśmy idealną pogodę – słońce od rana do wieczora i zero deszczu. Pomimo tego, że na sąsiednim Lombok widać było ogromne chmury i dzień w dzień słychać było burzę, to na Meno nie spadło ani kropli. Byliśmy tam pod koniec pory deszczowej (druga połowa kwietnia) i gdy na Bali padało nam codziennie, to tutaj nic. I bądź tu człowieku mądry.
20 comments
Właśnie dotarła Wasza pocztówka z Indonezji! Wielkie dzięki w imieniu własnym i koleżeństwa zza innych biurek 😉
Cieszymy się, że dotarła 🙂 Pozdrowienia dla Wszystkich!
Hej, a jak sprawa wygląda z transportem z Gili Meno na Gili Air? Z jakiej miejscowości płynęliście na Bali? Od której godziny pływają szybkie łodzie na wyspy Gili? Mamy w planie odwiedzenie każdej z wysp (po 2 dni każda) i zaczynam właśnie od Meno 🙂 Przy okazji… pisałaś, że na Bali w tym czasie padało. Z racji tego, że będziemy w tym samym terminie, co Wy, to powiedz jak te opady deszczu na Bali wyglądały?
Hej! Mieliśmy transfer z Ubud i płynęliśmy na Trawangan. Łódki bezpośrednio na Meno były droższe, więc z Trawangan na Meno złapaliśmy łódkę lokalną,która była o wiele tańsza. Pamiętam, że pływają one o dwóch godzinach koło 10-11 i o 15. Jeżeli chodzi o pogodę na Bali to padało zazwyczaj po godzinie 14 (taką dziwną zależność zauważyliśmy) i tak do wieczora. Nie było to urwanie chmury a deszczyk był ciepły i przyjemny 🙂
transfer z Ubud załatwiliście w Ubud??pamiętacie może gdzie mieściła się ta agencja sprzedająca bilety w tej cenie???
Hej! Załatwialiśmy w Ubud w tej okolicy: https://goo.gl/maps/18zXb
Po lewej stronie uliczki była pralnia i jak pójdziesz dalej prosto to po prawej stronie będzie takie małe biuro podróży i to własnie tam :). Mam nadzieję, że traficie! Powodzenia 🙂
Jaki raj na ziemi??? Dlaczego nikt nie pisze o brudzie i śmieciach które są wszędzie???
Droga Alu, nie wiem kiedy ostatnio tam byłaś…Owszem śmieci trochę było ale zdecydowanie mniej niż w pozostałej części Indonezji. Poza tym codziennie widzieliśmy jak nie tylko miejscowi ale także turyści bardzo dbali o czystość na plażach. Zdecydowanie brudniejsze plaże widzieliśmy chociażby w Tajlandii.
A czy moglibyście napisać coś na temat malarii i innych chorób mogących wystąpić na wyspach Gili? Przeciwko czemu należy się zaszczepić wyruszając w podróż na Bali?
Po pierwsze wszystkie szczepienia najlepiej skonsultować z lekarzem :). My na całą podróż szczepiliśmy się na wściekliznę, tężec i błonicę, WZW typu A i B. jeżeli chodzi o malarię mieliśmy ze sobą lek Malarone, ale nie braliśmy go codziennie, mieliśmy tylko tyle by w razie pojawienia się symptomów malarii mieć na tzw. dawkę uderzeniową. Więcej na temat szczepień pisaliśmy w osobnym poście tutaj: https://zlaptrop.com/2013/03/25/o-szczepieniach-slow-kilka/
Pozdrawiamy!
Hej, a macie może namiar mailowy na Wasz domek noclegowy Suri Bungalowos?
No właśnie nie mamy, a szkoda bo sporo ludzi pyta :/. Znaleźliśmy te domki będąc już na miejscu. Ale też wątpię żeby właściciele mieli dostęp do internetu…
Jeśli chcecie zobaczyć raj, to polecam Andamany – byłem w tym roku w marcu – polecam 🙂
W czerwcu odwiedziłem wysepki Gili z nadzieją, że odpocznę w fajnym miejscu. Pierwsze co się rzuca w oczy, to śmieci. Na wyspie, plaży, a w przypadku Gili Air to jeszcze w morzu. Później przyzwyczajasz się do tego widoku i starasz się znaleźć ładne plaże. Udaje się. Śmieci jednak tam są i uważam, że osoby tam się wybierające powinny o tym wiedzieć.
Zgadza się śmieci są. My mieliśmy o tyle szczęście, że w czasie naszego pobytu lokalni jak i turyści zorganizowali masowe sprzątnie plaż na wyspie (Meno). Nie wiem czy to była jednorazowa akcja…ale plaże przez to były czyste. Oby było tam tak zawsze…
SUPER ! Jesteśmy właśnie na lombok i za e dni bierz wysuszyć na meno. Czy warto coś rezerwować już przez booking? JEST masę niskich cen i fajnych by się wydawało noclegów czy lepiej poszukać coś na miejscu?
Ale Wam fajnie!! Zazdrościmy strasznie, zwłaszcza, że w PL pogoda nie rozpieszcza! Na Meno nie mieliśmy problemu z noclegiem ale słyszeliśmy, że w wysokim sezonie może zdarzyć się, że najtańsze miejscówki są zajęte. Możecie zrobić tak (my tak często robiliśmy, gdy chcieliśmy zostać gdzieś na dłużej), że pierwszą noc czy dwie zarezerwujcie sobie przez booking.com a jak znajdziecie coś lepszego na miejscu to się przeniesiecie 🙂
Pozdrawiamy!
Proszę sobie wyobrazic; siedzę właśnie na Gili sącząc kokosowy sok i umieram z ciekawości jakaż to rajska płaza na Lombok znajduje się. Mogę poprosić o jakieś bliższe informacje. Z góry dziękuje i pozdrawiam z drogiej strony 😉
Pięknie! Chciałam zapytać o transport z Bali na Gili Meno pisała Pani o 100 zł w dwie strony ma Pani jakiś namiar? Jeśli tak proszę o odpowiedź na mail
Było to bardzo małe biuro podróży, które ciężko mi teraz zlokalizować. Ale faktem jest, że mieli ceny +- 30% taniej niż inni przewoźnicy.