Europa

Bergamo na weekend

Bergamo – to nie tylko lotnisko

W raz z pojawieniem się nowych połączeń tanich linii lotniczych takich jak Ryanair czy Wizzair coraz chętniej korzystamy z ich usług. Docelowe porty lotnicze zazwyczaj oddalone są od większych miast, co wiąże się z dodatkowymi kosztami w celu dotarcia do nich. Jednak! Czasami warto zwiedzić miejscowość, przy której mieści się lotnisko, bo to właśnie te miejsca są niekiedy bardziej urokliwe niż pełne zabytków i muzeów miasta. Tak jest w przypadku portu docelowego Mediolan/Bergamo, i to właśnie te drugie miasto zrobiło na nas większe wrażenie niż wylansowany Mediolan.


Do Bergamo trafiliśmy w drodze powrotnej z Saragossy. Już wcześniej słyszeliśmy, że jest to miejsce warte zobaczenia. Mając do dyspozycji 8 godzin pomiędzy jednym lotem a drugim, ruszyliśmy autobusem miejskim numer 1 w stronę Citta Alta (zawsze możesz zostać na lotnisku jedząc pizze z automatu – ale po co??). Autobusy znajdują się tuż przy wyjściu z lotniska, cena biletu w obie strony to 4,50 euro. Można też zabrać się z kimś samochodem z lotniska – to tylko 5 km do miasta. Bagaż można pozostawić na lotnisku – cena ok. 4 euro za cały dzień za jedną sztukę bagażu (przechowalnia znajduje się w strefie przylotów).

Widok na Citta Alta z dolnego miasta

Przy wyborze autobusu ważną informacją jest to, iż w zależności od literki przy numerze autobusu, w różnych miejscach kończą one swój bieg. I tak: autobus 1a kończy bieg przy dworcu (Stazione FS), autobus 1b przy głównym skrzyżowaniu dolnego miasta (Porta Nuova), 1c na Starym Mieście (Colle Aperto). Nie ma co się jednak martwić, na autobusie będzie wyświetlona stacja końcowa. 

Główne atrakcje miasta znajdują się w górnej części miasta zwanego Citta Alta. Można tam wjechać autobusem (1c – rozkład autobusów dostępny tutaj), wejść pieszo lub wjechać kolejką szynową (klik – polecamy!). By dostać się jeszcze wyżej można skorzystać z kolejki, która wjeżdża na wzgórze San Vigilio.

Widok z San Vigilio na Stare Miasto

Przy dolnej stacji kolejki San Viglio można wsiąść w autobus nr 1 i zjechać do dolnego miasta – my jednak polecamy spacer w dół, wzdłuż murów.

Pewnie zapytacie, no dobrze – ale co zwiedzać?  Stare Bergamo otoczone jest murami obronnymi z XVI wieku. W „środku” murów znajdują się liczne uliczki (tak, tak wąskie i urokliwe), wzdłuż których rozmieszone są klimatyczne sklepiki z miejscowymi specjałami oraz liczne restauracje i pizzerie :). Do miejsc najliczniej odwiedzanych przez turystów (turystów nie ma zbyt wielu!) należą: Piazza Vecchia – czyli plac miejski, przy którym znajduje się Palazzo della Ragione. Zaliczany jest on do najstarszych publicznych pałaców we Włoszech, wewnątrz zachowały się cenne freski z okresu od XIV do XVI wieku. Tuż naprzeciwko Palazzo della Ragione znajduje się Palazzo Nuovo, gdzie ma siedzibę jedna z najważniejszych bibliotek historycznych we Włoszech – Biblioteka Angelo Mai. Warta uwagi jest także kaplica Capella Colleoni oraz  katedra św. Aleksandra. Piękna Bazylika Santa Maria Maggiore jest to kościołem  zbudowany pomiędzy XII XIV wiekiem. Wejście do kościoła zdobi portyk gotycki zwieńczony podwójną loggią z rzeźbami świętych. Więcej o zabytkach i historii miasta można wyczytać w Internecie (np. tutaj). 

Po 8 godzinach w Bergamo ruszamy na lotnisko, a stąd już rzut kamieniem do stolicy mody i lansu Mediolanu, o którym w następnym poście.

 JAK DOJECHAĆ?

Do Bergamo można dostać się Wizzairem z Gdańska, Warszawy (Chopin oraz Modlin) oraz Katowic.

Raynair kursuje z: Poznania, Warszawy Modlin, Wrocławia, Łodzi oraz Krakowa.

Ceny: W ostatnich miesiącach zdarzyło się, że Wizzair rzucał bilety po 39 zl.   Raynair np. z Poznania ma bilety już za 30zl.

Dojazd z lotniska do Bergamo – klik 

Co ze spaniem?

Spaliśmy na lotnisku 🙂 więc polecić nic lepszego nie możemy.  Co prawda lotnisko nie jest zbyt duże, ale można tam znaleźć swój kącik do przekoczowania nocy. Koło godziny 21-22 większość osób znajdujących się na lotnisku  poszukuje takie miejsca dla siebie więc lepiej wcześniej upatrzyć sobie właśnie TO miejsce. Mając karimatę i śpiwór do szczęścia nic więcej nam nie było potrzeba 🙂 Koło godziny 4-5 nad ranem robi się już głośniej, gdyż rozpoczynają się odprawy pierwszych lotów. Jednak, od czego są koreczki do uszu?! Niezbędnik każdej podróży. Lotnisko nie jest zamykane na noc, więc można spać długooo i spokojnie 🙂 Oczywiście liczne sklepy i automaty (np. na pizze) są dostępne – jednak ceny na lotnisku do najniższych nie należą. W naszej ocenie jest to bardzo dobre lotnisko na nocleg 🙂

Jak poruszać się po Bergamo:

Bergamo – Citta Alta

Złap Trop

Cześć! Trafiłeś na blog Ani i Rafała - jeżeli interesujesz się podróżami, szukasz pomysłów na ciekawy wyjazd, a podczas podróży nie chcesz wydać wszystkich pieniędzy to trafiłeś pod dobry adres. Na blogu dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami z podróży nie tylko po Polsce i Europie ale także po Azji, Australii i Nowej Zelandii. Masz pytania? Chcesz wiedzieć jak to jest rzucić "wszystko" i wyjechać w podróż dookoła świata? Zajrzyj do zakładki "O Nas" i wahaj się napisać!

View Comments

  • Już któraś z kolei opinia na temat Bergamo i Mediolanu, i kolejna brzmi mniej więcej tak samo - Mediolan przereklamowany w porównaniu do uroczego Bergamo :) Chyba trzeba się w końcu wybrać, nocleg na lotnisku mi niestraszny! :D

  • My byliśmy w tym roku (luty) w Mediolanie i nawet nie pomyśleliśmy o Bergamo. Niestety...
    Jednak dodatkowo zobaczyliśmy Turyn - wycieczka kilkugodzinna. Było super, także polecam.
    Następnym razem musimy koniecznie nadrobić Bergamo, a to chyba już we wrześniu. :) Informacje o dojazdach się przydadzą i ułatwią przygotowania. Dzięki. :)

  • a czemu nocleg na lotnisku? nie lepiej wziąć mały hoteli skoro już jesteście w Bergamo i rano świeżym i wykąpanym ruszyć dalej?

    • Była to podróż za czasów studenckich gdzie każdy grosz się liczył :) Teraz pewnie byśmy zrobili tak jak piszesz :)

Recent Posts

Pod słońcem i figą Toskanii

Mieszkaliśmy przez miesiąc w Toskanii. Brzmi jak sen? A żyliśmy jak w bajce! Serio, nie…

2 lata ago

Oman – Wahiba Sands – w sercu pustyni

Jeszcze będąc w Polsce i planując naszą trasę podróży po Omanie, wiedziałam, że pustynia to…

3 lata ago

Rodzinny wypad do Sopotu – nasze polecane miejsca

Ten wpis miał powstać już dawno - bo w czasie twardego lockdownu… Przyszła pandemia gdy…

3 lata ago

Oman – Jabal Shams – Wielki Kanion na Bliskim Wschodzie

Jabal Shams nazywany jest Wielkim Kanionem Bliskiego Wschodu. A ponieważ Wielkiego Kanionu nie widzieliśmy to…

4 lata ago

Oman – w drodzę do Jabal Shams zwiedzamy fort Bahla i Misfat al Abriyeen

Po przepięknym dniu spędzonym w Nizwie czas ruszać dalej w kierunku Kanionu Jabal Shams. Ale…

4 lata ago

Oman – magiczna Nizwa oraz zielony Jabal Akhdar

W lutym 2020 jeszcze nie widzieliśmy, że ten wyjazd będzie naszym ostatnim wyjazdem zagranicznym na…

4 lata ago