Europa

Sardynia – mini poradnik

Zebraliśmy najważniejsze informacje, które mogą Wam się przydać przy planowaniu wyjazdu jak i podczas podróży po Sardynii 🙂

I. INFORMACJE PODSTAWOWE

Sardynia – wyspa przynależna do Włoch, druga co wielkości wyspa leżąca w basenie Morza Śródziemnego. Stolicą jest Cagliari, położone w południowej części wyspy. Wybierając się tam warto wiedzieć, iż mieszkańcy Sardynii od dawien dawna dążą do autonomii swojego regionu. Ich działania zmierzają do zdobycia takich samych przywilejów jakie występują np. we włoskim Tyrolu, czyli własnego szkolnictwa czy prawa do sardyńskiego języka urzędowego.

Język

Sardyński (który dzieli się na kilka dialektów) i język włoski

Klimat

Lato jest bardzo ciepłe i słoneczne (lipiec/sierpień po 30 stopni). Zima bardzo łagodna- temperatury  wahają się w granicach 14-17 stopni. My na przełomie kwietnia i maja opaliliśmy się jak w środku sezonu nad Bałtykiem :). Temperatura wody latem sięga 24-25 stopni, w zależności od rejonu.

Widok na Alghero

         II. JAK DOTRZEĆ I PORUSZAĆ SIĘ NA MIEJSCU

Samolot – Najszybciej i najtaniej. Oczywiście z przesiadką. Szczęśliwi Ci, co mieszkają w Krakowie i mają bezpośredni lot do Cagliari. My do Alghero lecieliśmy przez Gothenburg, a wracaliśmy przez Oslo. Bilety w dwie strony za osobę kosztowały nas 200zl. Do Alghero można dolecieć także z takich lotnisk jak: Stockholm (Skavsta), Londyn Luton i Stansted, Bergamo, Girona czy Dusseldorf (Weeze). Lub dojechać czymkolwiek do Krakowa i stamtąd bezpośrednio do Cagliari.

Prom – Najtańsze promy pływające na Sardynię to Mobylines. Pływają do Olbi (wschodnia część wyspy) i Porto Torres (północ wyspy – 35 km od Alghero). Ceny są różne w zależności od sezonu. Najtaniej płynąć bez samochodu i na pokładzie nie wykupując kajuty. Ceny za osobę bez promocji wahają się od 50 – 80 euro. Cena za fotel rozpoczyna się już od 8 euro, natomiast miejsce w kajucie od 50 euro. Nie jest to tania przejażdżka jak widać ale czasami (tak jak w tanich liniach lotniczych) trafiają się promocje.

Transport na miejscu
W okolicach Alghero bez problemu można poruszać się autobusami oraz pociągami. Rozkłady można znaleźć na stronie tutaj .
Z lotniska w Alghero do miasta kursuje autobus. Odjeżdża spod samego lotniska (średnio co godzinę, od 5 rano do godziny 23, koszt biletu to niecałe euro) natomiast w Alghero zatrzymuje się na kilku przystankach. My pokazaliśmy kierowcy mapkę gdzie chcemy się dostać i ku naszemu zdziwieniu kierowca zatrzymał się pośrodku ulicy i nas wypuścił pokazując nam jak najlepiej dojść do pola namiotowego 🙂

Rowery to popularny środek transportu na wyspie III. NOCLEG   

III. NOCLEG

W związku z tym, iż to już prawie lato na wyspie postanowiliśmy zabrać namiot – był to strzał w 10! Polecamy pole namiotowe Lamariposa (dokładne informacje tutaj) położone nad samym morzem. Ceny poza wysokim sezonem (lipiec-sierpień) to 10 euro/osobę, namiot wliczony w cenę. Na campingu można wypożyczyć sprzęt do windsurfingu i rowery.
W mieście istnieje też sporo mieszkań do wynajęcia jak i hosteli.

IV. CO ROBIĆ NA SARDYNII?

TREKKING
Chociaż najwyższy szczyt Sardynii – la Marmora ma zaledwie 1834 m.n.p.m., to na wyspie można znaleźć całkiem sporo ciekawych tras do aktywnych spacerów. Bardzo popularny jest trekking w zatoce Orosei (popularna jest Cala Luna) lub  w kanionie Gorropu. Na wyspie znajduje się także via ferrata – Cabirol, tuż przy samym Cappo Caccia (znajduje się tam też grota Neptuna), które położone jest 22 km od Alghero.

WSPINACZKA
Na całej wyspie znajduje się kilka rejonów wspinaczkowych. My będąc na Sardynii jeszcze się nie wspinaliśmy, więc osobiście nie możemy polecić nic wspinaczkowego. Ale z relacji innych wiemy, że rejon ten obfituje w idealne warunki do wspinaczki. Znaleźliśmy więc pretekst żeby tam powrócić :D. Polecamy strony: www.sardiniaclimb.com oraz tutaj. Instruktorzy i sprzęt do zdobycia pod tym adresem.

ROWERY
Polecamy!! Sami sporo podróżowaliśmy rowerami – opis trasy znajdziecie w kolejnych postach.
Sporo informacji najdziecie na stronach: kliknij tutaj i tutaj

SPORTY WODNE
Nurkowanie – Przejrzysta, lazurowa woda zachęca nie tylko do kąpieli ale także do nurkowania. Na plażach znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu do nurkowania. 
Windsurfing oraz Kitesurfing – najbardziej popularnym miejscem jest Palau, kurorcik, gdzie oprócz drogich jachtów swój spot znaleźli także windsurferzy (www.windsurfvillage.it). Na miejscu znajduje się wiele szkółek oraz wypożyczalni sprzętu.

INNE
Na Sardynii nie sposób się nudzić. Poza wymienionymi wyżej aktywnościami na wyspie można także pograć sobie w golfa, pojeździć konno, pożeglować, udać się na spływ kajakowy, odbyć badanie speleologiczne czy po prostu się zrelaksować podczas łowienia ryb.


PODRÓŻNIK

Wyspa jest na tyle duża i interesująca, że na zwiedzenie  głównych zabytków i atrakcji trzeba by było przeznaczyć z 2 tygodnie. My skupiliśmy się na rejonie Alghero i Sassari. Ale z przewodników i relacji innych wynika, że także wschodnia część wyspy jest warta zobaczenia.

POSZUKUJĄCY RELAKSU
 Nie będzie mieć z tym problemu. Relaks i chillout szerzy się wszędzie! Można poleniuchować na plaży czy w malutkich miasteczkach przechadzając wśród wąskich uliczek, delektując lokalnymi specjałami. Można także wypożyczyć łódkę bądź niewielki jacht i bujać się wśród fal 🙂 Możliwości jest wiele!Wybór należy do Was! 🙂

SMAKOSZOWO
Kuchnia Sardyńska jest oryginalna tak jak cała wyspa i jej mieszkańcy. Na talerzach królują owoce morza (langusty, kraby, anchois, kalmary no i sardynki). W głębi wyspy w kuchni dominują mięsa (salami i kiełbasy) oraz różnego rodzaju sery. Nie brakuje także pysznych win, występują tu zarówno klasyczne śródziemnomorskie odmiany winorośli jak Moscato i Malvasia, jak i niespotykane nigdzie indziej we Włoszech odmiany: Girò, Cannonau, Nuragus, Monica, Semidano, Torbato oraz Vernaccia di Oristano. Według naszych obserwacji w  menu łatwiej jest znaleźć pizze niż makarony. W Alghero znajduje się kilka pizzeri, które otwierane są tylko na parę godzin dziennie (po godzinie 16, średnio do godz. 20) gdzie stołują się lokalni mieszkańcy. Często można trafić na okazje typu 6 euro za pizze i napój w cenie 🙂 Na wyspie podobno wypieka się około 100 rodzajów chleba (mówi się, że każda wioska ma swój własny, niepowtarzalny chleb).

Kiełbasa sardyńska suszona 🙂

KULTURALNIE
Na wyspie obchodzi się hucznie karnawał. Mieszkańcy jak i turyści niczym w Wenecji ubierają barwne stroje i maski. Ciekawostką może być fakt, że sceny jednego z Bondów (“Szpieg, który mnie kochał”) były kręcona na Sardynii, a dokładnie na Costa Smeralda.

Co najlepiej kupić na Sardynii? Pamiątką znad morza może być przepiękna biżuteria z korali, srebra czy złota czy wyroby z ceramiki.

Polecane strony:
www.sardegnaturismo.it/en
www.discover-sardinia.com

klik – tutaj znajduje się nasza relacja z wyprawy na Sardynię

 

Złap Trop

Cześć! Trafiłeś na blog Ani i Rafała - jeżeli interesujesz się podróżami, szukasz pomysłów na ciekawy wyjazd, a podczas podróży nie chcesz wydać wszystkich pieniędzy to trafiłeś pod dobry adres. Na blogu dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami z podróży nie tylko po Polsce i Europie ale także po Azji, Australii i Nowej Zelandii. Masz pytania? Chcesz wiedzieć jak to jest rzucić "wszystko" i wyjechać w podróż dookoła świata? Zajrzyj do zakładki "O Nas" i wahaj się napisać!

View Comments

  • Piekna relacja, moze jeszce kiedys tutaj wrocicie? Mnie sie wydaje ze zycia nie starczy aby te cudowna wyspe poznac!!!Mnie juz ponad rok zeszlo, lecz konca nie widac, tyle jeszce szlakow do przejscia. Pozdrawiam serdecznie Ewa

  • Z chęcią wrócimy na Sardynię, jest jeszcze tyle do zobaczenia! No i do wspinania :) Myślę, że odezwiemy się do Ciebie przed podróżą, to polecisz nam kilka sprawdzonych szlaków? Pozdrawiamy.

  • Dziękuję bardzo za tę stronę www. Rozjaśniła myśli przed wakacjami w Alghero.

    • Cieszymy się bardzo :) I życzymy miłych, słonecznych wakacji :)

  • Byłem na Sardyni 9 lat temu kamperem i spali spaliśmy na dzikusa przez 3 tygodnie. Jak to teraz wygląda? bo mamy pomysł by pokazać wyspę dzieciakom i tak samo jak kiedyś spędzić czas w kamperze. dajcie znać co i jak. Mateusz

  • Super opisana podróż po Sardynia. Teraz będę wiedziała gdzie jechać i jak jechać by zwiedzić naprawdę piękne miejsca. Dobrze wiedzieć co robić w obcym kraju. Bo wiadomo na taką podróż należy się uszykować.

Recent Posts

Pod słońcem i figą Toskanii

Mieszkaliśmy przez miesiąc w Toskanii. Brzmi jak sen? A żyliśmy jak w bajce! Serio, nie…

2 lata ago

Oman – Wahiba Sands – w sercu pustyni

Jeszcze będąc w Polsce i planując naszą trasę podróży po Omanie, wiedziałam, że pustynia to…

3 lata ago

Rodzinny wypad do Sopotu – nasze polecane miejsca

Ten wpis miał powstać już dawno - bo w czasie twardego lockdownu… Przyszła pandemia gdy…

3 lata ago

Oman – Jabal Shams – Wielki Kanion na Bliskim Wschodzie

Jabal Shams nazywany jest Wielkim Kanionem Bliskiego Wschodu. A ponieważ Wielkiego Kanionu nie widzieliśmy to…

4 lata ago

Oman – w drodzę do Jabal Shams zwiedzamy fort Bahla i Misfat al Abriyeen

Po przepięknym dniu spędzonym w Nizwie czas ruszać dalej w kierunku Kanionu Jabal Shams. Ale…

4 lata ago

Oman – magiczna Nizwa oraz zielony Jabal Akhdar

W lutym 2020 jeszcze nie widzieliśmy, że ten wyjazd będzie naszym ostatnim wyjazdem zagranicznym na…

4 lata ago