PIRENEJE – pasmo górskie, które stanowi naturalną granicę pomiędzy Hiszpanią a Francją. Ponieważ pasmo jest ogromne (ok. 430 km od Oceanu Atlantyckiego do Morza Śródziemnego) skupimy się tylko na jego małej (ale jakże atrakcyjnej) części, a konkretnie na rejonie parku narodowego Ordesy i (szczytu) Monte Pertido (Parque Nacional de Valle de Ordesa).
Klimat
Transport na miejscu:
W górach oprócz schronisk można rozbijać się także „na dziko”. Są jednak pewne warunki:
Przy większości schronisk znajdują się toalety i nawet prysznice! Nie oczekujcie tylko cieplej wody. Co ważne, w wielu schroniskach można się zaopatrzyć we wrzątek, nieodpłatnie.
Jeżeli chodzi o inne pola namiotowe to w sumie większości miejsc nie mieliśmy wyjścia i nocowaliśmy na jedynych polach jakie były. W Saragossie camping znajduje się przy drodze szybkiego ruchu, co ma swoją zaletę gdyż jest całkiem niedaleko od lotniska i sklepów, ceny około 15 euro za 2 osoby i namiot/noc (więcej o campingu tutaj).
W górskich miasteczkach znajdują się piękne campingi! W miejscowości Torla możemy polecić camping Rio Ara, ceny około 13 euro za 2os. w małym namiocie.
W schroniskach ceny wysokie (16 euro/osobę – zobacz schronisko Goriz tutaj) i trzeba dokonywać rezerwacji, gdyż zazwyczaj nocują tam spore grupy zorganizowane. Za camping obok schroniska nie płaci się nic!
Po Francuskiej stronie miło zaskoczyły nas ceny. Na campingu w Gavarnie (klik) za naszą 2 i namiot zapłaciliśmy 10 euro.
Na naszej trasie znalazła się również Huesca, tam camping za 12 euro i dostęp do odkrytego basenu.
TREKKING
WSPINACZKA
ROWERY
ZIMĄ
JAZDA KONNO
SPORTY WODNE
PODRÓŻNIK
Podsumowując: trzeba koniecznie chociaż raz w życiu odwiedzić ten region! A jak już się raz tu będzie to powrót jest gwarantowany! Warunki są świetne, w górach szlaki może nie są tak oznakowane jak w Tatrach ale główne trasy są oznakowane bardzo dobrze. Oprócz doliny Ordesy nie ma tłoku na szlakach. Co najważniejsze pogoda zawsze nam sprzyjała więc można było śmiało realizować zamierzone plany! Strona Francuska Pirenejów jest lepiej zagospodarowana i oznaczona ale jest tam też więcej ludzi. Coś za coś 🙂
POSZUKUJĄCY RELAKSU
W rejonie Torli znajduje się sporo drogich i ekskluzywnych hoteli z wszystkimi udogodnieniami jakie powinny znajdować się w 4 lub 5 gwiazdkowych hotelach. Po stronie francuskiej znajduje się dużo więcej atrakcji takich jak: aqua-park, sztuczna ścianka wspinaczkowa, korty tenisowe czy lodowisko (zimą).
SMAKOSZOWO
Ceny w restauracjach wysokie jak te góry, dlatego lepiej przygotować się na samodzielne gotowanie. W restauracjach króluje jagnięcina i baranina. Kuchnia ta różni się zupełnie od znanej nam hiszpańskiej kuchni (owoce morza i paella). Na talerzach dominują liczne sery, grzyby i szynki.
KULTURALNIE
Będąc w Gavarnie (Francja) warto rozważyć wycieczki do okolicznych miasteczek. Znajduje się tam sporo atrakcji dla dzieci jak i dla dorosłych. Z miasta można dostać się bezpośrednio busem do Lourdes (50 km) gdzie co roku przybywa około 6 milinów pielgrzymów.
Polecane strony o regionie:
Książki:
„Pireneje” Kev Reynolds – są 2 tomy przewodnika. Pierwszy to dotyczy gór po części francuskiej, natomiast tom drugi to opis rejonu Hiszpańskiego, Andory i gór wysokich – na pewno bardziej przydatny.
Mieszkaliśmy przez miesiąc w Toskanii. Brzmi jak sen? A żyliśmy jak w bajce! Serio, nie…
Jeszcze będąc w Polsce i planując naszą trasę podróży po Omanie, wiedziałam, że pustynia to…
Ten wpis miał powstać już dawno - bo w czasie twardego lockdownu… Przyszła pandemia gdy…
Jabal Shams nazywany jest Wielkim Kanionem Bliskiego Wschodu. A ponieważ Wielkiego Kanionu nie widzieliśmy to…
Po przepięknym dniu spędzonym w Nizwie czas ruszać dalej w kierunku Kanionu Jabal Shams. Ale…
W lutym 2020 jeszcze nie widzieliśmy, że ten wyjazd będzie naszym ostatnim wyjazdem zagranicznym na…
View Comments
byłam, pięknie tam
ech cudownie i rzeczywiście zero deszczu!
co jest i ulgą i udręką:)
Kocham was :) cudowny poradnik :) czyli polecacie? Coś mi się obijają te tereny po głowie od jakiegoś czasu :) dzięki za info <3
Pewnie, że polecamy! sami byśmy tam z chęcią wrócili :)
hej, świetny poradnik, wybieram się w Pireneje w czerwcu. Mogłabym dopytać o baze noclegową w Gavarnie? jakie ceny? Będziemy podróżować bez namiotu i raczej 1-dniowe wycieczki, wiec campingi odpadają.. Jak działa komunikacja z Gavarnie? busy itp. Chcemy się stamtąd dostać albo do Maladety albo Ordesy.
pozdrawiam
Ceny noclegów w Gavernie nie są nam znane bo byliśmy z namiotem. Do Ordesy możecie przejść szlakiem górskim przez Przełęcz Rolanda (tak jak my to zrobiliśmy) :)
Byłem tam dwa tygodnie przemierzając od południa na północ.Super!
Ekstra! To musiała być ciekawa przygoda!Który odcinek był najcięższy? A który najpiękniejszy?