Idzie wiosna! A wraz z nią nowa energia. Nie trzeba chyba nikogo namawiać do wyjścia z domu. Jesteśmy przekonani, że niedaleko Was znajduje się kilka świetnych miejsc do zwiedzania.
Niedawno ruszył serwis www.trasymagiczne.wyborcza.pl, dzięki któremu możecie dowiedzieć się, gdzie warto pojechać i co zobaczyć w naszym pięknym kraju. Sami na pewno też znacie magiczne miejsca, które warte są polecania i zobaczenia. Dzięki aplikacji także Wy możecie dodać polecaną trasę i podzielić się swoimi wrażeniami i radami. Kategorii (w jakich możecie dodawać swoje magiczne trasy) jest 4 – trasa rodzinna, szybka, terenowa i edukacyjna. Dodatkowo, zgłaszając swoją trasę możecie wygrać aparat fotograficzny. Pierwszy etap konkursu dotyczy trasy regionalnej, takiej do zrobienia w jeden dzień, lub w weekend. Drugi etap konkursu dotyczy już trasy dłuższej, ponadregionalnej – czyli takiej w sam raz na dłuższy urlop i wakacje. Śpieszcie się, bo 1 etap kończy się 15 kwietnia. Więcej informacji o portalu i konkursie znajdziecie na fanpagu www.facebook.com/pages/Trasy-Magiczne.
My w związku z tym, że obecnie mieszkamy w Trójmieście, chcielibyśmy polecić szlak, który naszym zdaniem jest całkiem sympatyczną trasą, zarówno rodzinną jak i edukacyjną. Wiedzie on z Trójmiasta przez Żukowo, Szymbark, Wieżycę, Kościerzynę aż po Wdzydze Kiszewskie. A jego łączna długość to około 110 km. Można trasę pokonać w jeden dzień, jednak my polecamy przeznaczyć na nią 2 – 3 dni. Widoki są naprawdę niezłe, a i jest co wiedzieć :). Przygotujcie się na intensywny weekend!
Nasza trasa rozpoczyna się w Żukowie (w języku kaszubskim Żukòwò), miejscowości, która od Gdańska oddalona jest o 17 km. Miasto zostało ochrzczone kolebką haftu kaszubskiego, a to dzięki norbertankom, które zapoczątkowały ten styl haftu w swoim klasztorze w Żukowie. W Muzeum Diecezjalnym można zobaczyć słynne hafty, które uznanie zdobyły także poza granicami kraju. Czym wyróżnia się haft szkoły żukowskiej? Do haftowania używa się głównie 7 kolorów gdzie dominującym kolorem jest błękit. Haftuje się zazwyczaj motywy roślinne, a zwłaszcza kwiatowe. Poza tym w Żukowie można zwiedzić jeszcze: klasztor jak i również zachowaną plebanię, która pochodzi z XIX wieku. Podziwiać także można niezwykle cenne zabytki w kościele, a mianowicie antwerpski ołtarz z początku XVI wieku, a także pochodzący z wieku XVII ołtarz główny z wizerunkiem Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny.

Kolejnym punktem zwiedzania bez wątpienia powinna być Wieżyca (kaszubska Wieżëca). Wieżyca to najwyższe wzniesienie w rejonie (329 m.n.p.m), z którego rozpościera się przepiękny widok, a wszystko to dzięki platformie widokowej jaka została umieszczona na jej wierzchołku. Zimą jest to „pomorska” stolica nart, gdyż wszyscy miłośnicy białego szaleństwa właśnie tu szykują się do sezonu narciarskiego, bądź (z oczywistych względów odległościowych) spędzają tu każdą wolną chwilę śmigając na nartach/deskach.

Tuż obok Wieżycy (w pobliżu drogi krajowej numer 20) znajduje się obowiązkowy punkt wizyty na Kaszubach, a więc Szymbark. To właśnie tutaj w Centrum Edukacji i Promocji Regionu znajduje się dom „do góry nogami”, który jest udostępniony do zwiedzania i w którym to nie trudno o problemy z błędnikiem. Zdarza się, że zwiedzający wręcz wybiegają z domku, nie mogąc złapać równowagi :). Centrum to także zbiór przeróżnych i interesujących przedmiotów i budowli. Można tu oprócz wspomnianego już odwróconego domku, zobaczyć Najdłuższą Deskę Świata (zapisaną w księdze Guinnessa), Dom Sybiraka z łagrem, największy fortepian świata, chatę kaszubską, bunkier Gryfa Pomorskiego (w którym można doświadczyć rekonstrukcji nalotu podczas wojny) czy spróbować tabaki. Centrum jest bardzo rozbudowane (można tu spędzić cały dzień) i co roku pojawiają się w nim nowe atrakcje. Ciekawe czym tym razem zaskoczą nas właściciele. Można tu także poznać historię i kulturę Kaszub, organizowane są imprezy tematyczne jak np. Światowy Zjazd Sybiraków czy Zjazd Mikołajów (świętych oczywiście). Jak widać w Szymbarku nudzić się nie będziecie, jednak warto zachować trochę sił i miejsca w aparacie fotograficznym, gdyż kolejny punkt wycieczki jest równie interesujący.


A chodzi o Kościerzynę (kasz. Kòscérzna). Kto by się spodziewał, że to niepozorne miasteczko kryje całkiem sporo atrakcji. Miasto otoczone jest kilkoma pięknymi jeziorami, dlatego też jest często odwiedzane przez turystów. Można tu spędzić czas nad wodą, pływając na kajakach, łódkach czy żaglówkach. W razie niepogody można udać się do Aqua Sfery bądź do Muzeum Akordeonu (jednego z nielicznych na całym świecie). Jednak najciekawsze wydaje się Muzeum Kolejnictwa, w którym można zobaczyć relikty Polskiej Kolei. Wśród nich znajdują się między innymi parowozy, lokomotywy spalinowe i elektryczne, liczne wagony, pociąg ratunkowy czy stary wagon kolejki na Gubałówkę. Dzieciaki na pewno będą zafascynowane możliwością wejścia do każdego z pociągów, także miłośnicy kolei na pewno będą zadowoleni.


Wiemy, że po tych wszystkich atrakcjach już pewnie macie mało siły, jednak musicie jej jeszcze trochę wykrzesać, bo to nie koniec :). Przed nami ostatni punkt na naszej trasie – Wdzydze Kiszewskie. To właśnie tutaj mamy niepowtarzalną okazję by poznać kaszubską kulturę, architekturę i historię w jednym miejscu – w Muzeum Etnograficznym. Znajdują się tu liczne budowle, takie jak dawne kaszubskie gospodarstwa, kościół z XVII wieku oraz przepięknie odrestaurowany dworek szlachecki. Wszystkie budynki są oryginalnymi budowlami, w których znajdują się sprzęty codziennego użytku ówczesnych mieszkańców Kaszub. Obszar muzeum jest dosyć rozległy, warto więc zarezerwować sobie na jego zwiedzanie dłuższą chwilę (minimum 2 godziny). Wdzydze Kiszewskie są idealnym miejscem na wypoczynek agroturystyczny, można tu znaleźć sporo ciekawych gospodarstw. Liczne ścieżki rowerowe oraz piesze, jezioro Wdzydzkie oraz wypożyczalnie kajaków, żaglówek i łódek zachęcają do tego by zostać tu na dłużej. Przepiękne widoki rozpościerają się z wieży widokowej, która znajduje się na terenie stanicy wodnej PTTK. Warto się na nią wdrapać by zobaczyć zachód słońca. Rewelacja.

Podsumowując: Kaszuby to region jedyny w swoim rodzaju, region, który ma swój własny język, stację telewizyjną oraz radiową, święto truskawki oraz tabakę. Sielanka, piękna przyroda, liczne jeziora przypominają popularne Mazury, a turystów tu o wiele mniej! Warto tu przyjechać!
Proponowaną przez nas trasę można rozszerzyć np. o Muzeum Hymnu Polskiego w Będominie, Kartuzy, Kamienne Kręgi w Węsiorach. Dodając miejsca jednak warto zarezerwować sobie więcej czasu niż 2 dni weekendowe :).
W planowaniu trasy mogą przydać się takie oto strony:
www.zukowo.pl – informacje o Żukowie
www.wiezyca.pl – zimowa Wieżyca
www.cepr.pl – wszystko o atrakcjach Szymbarku
www.parowozownia_koscierzyna.republika.pl – muzeum pociągów w Kościerzyna
www.miastokoscierzyna.pl – o Kościerzynie
www.muzeum-wdzydze.gda.pl – skansen w Wdzydzach Kiszewskich
www.wdzydze-stanica.pl – dobre miejsce do wypoczynku w Wdzydzach Kiszewskich

a kamienne kręgi w Odrach – gdzie styka się 5 lay lines ( drugie po Wawelu energetyczne miejsce w Polsce ) oraz w kręgi w Węsiorach, pradawne miejsce kultu, to trzeba zobaczyć na Kaszubach !